První ze série soustředění pro jihočeskou talentovanou mládež proběhlo 15.1.2025 v Českém Krumlově.
Bližší informace a úkoly do dalšího soustředění je ve zprávě od hlavního trenéra Radka Votavy:
Celkem bylo 28 hráčů a hráček = přesná docházka v přihlašovací tabulce včetně omluvenek a dalších doplnění v poznámkách. Cca jedna třetina byla poprvé na soustředění OTP a je potěšitelné, že to nebyl žádný handicap.
Trenéři: Radek Votava, Lucka Černá (jen odpoledne), Libor Kadeřávek, Hana Milisová, Jaromír Janáček a mladý juniorský hráč René Neubauer.
Časový program:
8:00 hodin – příjezd, příchod,
8:05 hodin – zahájení
8:20 – 11:00 hodin – I. tréninkový blok
11:00 – 13:00 hodin – oběd a polední klid
13:00 – 15:30 hodin – II. tréninkový blok
15:30 – 16:00 hodin – hodnocení, ukončení
V letošním roce – jeho prvním pololetí se na soustředěních OTP v České Krumlově zaměříme na tyto oblasti:
= pohyb po kurtu – příprava – aktivace – správné natčení – první krok (rychlost) – raketa do místa úderu – odehrání / postavení v odehrané a návrat
= rychlost – reakce
= stále budeme rozvíjet dovednosti s raketou – správné držení – driblinky – triky atd
= kondiční část bude vždy v dopoledním bloku (soutěže, „bendy“ hokej, překážkové dráhy, agility žebřík atd) – zaměření na rychlé změny, starty. K tomu práce se švihadlem – viz úkoly.
Dopolední trénink
= společné rozběhání a rozcvičení, soutěže – starty atd a „bendy“ hokej
= hlavní část byla zaměřená na dovednosti s raketou v klidu i pohybu, dribling, správné držení rakety a správní postavení nohu v klid i pohybu
Odpolední trénink
= rozcvičení bylo formou dovedností v pohybu, obíhačky atd.
= hlavní část byla zaměřena na pohyb po kurtu – nejprve vždy vysvětlení – ukázka – malá diskuze
a/ pobyb pravidelně 6 očíslovaných rohů – různé pořadí
b/ na ukazování
c/ nastřelování
= poslední část hraní na polovině na body
Hodnocení – závěr
= k trenérům – z mého pohledu skvělá spolupráce, nasazení a odbornost. Je vidět, že je to sehraný kolektiv a při doplnění hráče z klubu, který zná práci svých trenérů ideální,
= k hráčům a hráčkám = velice dobrý přístup a komunikace i přesto, že jejich bylo 28, byla velice dobrá jejich pozornost,
= vše proběhlo bez problémů a za mě tréninkový den OTP splnil očekávání
Doporučení – je nutné pracovat na rozvoji pohybu na kurtu (předek / zadek a pohyb do strany a přední „véčko“ a zadní „véčko“) = pokrytí kurtu je důležité. K tomu pracovat s nastavením těla. Snažit se pohybovat rytmicky.
Doporučení – dovednosti s raketou a míčkem (držení rakety, údery) = stále na tom pracovat, rozvíjet. Opravdu – každé malé zlepšení pomůže. Je nutné se stále komplexně technicky rozvíjet a tím zvyšovat úderovou jistotu, pestrost a přesnost! Nebát se využívat i klasického driblingu (tři držení rakety) a rozvíjet kontrolu úderu se zapojením různých triků atd. U těch, u kterých to je slabší je nutné to stále opravovat = trpělivě, ale pořád. Posun se 100% dostaví. U pokročilejších na to nezapomínat.
Doporučení – došlap pata / špička do směru, kde se odehrává. U těch, u kterých to je slabší, je nutné to stále opravovat = trpělivě, ale pořád = pro budoucnost zásadní.
Doporučení – pracujte na obecném rozvoji pohybu aktivním přístupem, různými soutěžemi se zapojením startů, překonávaní překážek atd. Více pestrosti a zapojení celého těla. Je třeba i touto formou rozvíjet rychlost, výbušnou sílu – samozřejmě v rámci věku. Žádná posilovna.
Doporučení – zkuste si více všímat obecné ohebnosti vašich svěřenců / dětí. V mladém věku se dá mnohé napravit daleko lépe, než později. Pravidelné využití strečinkových cviků a protahování je cesta k daleko lepšímu komplexnímu pohybu, technice úderů, předcházení zranění a v neposlední řadě lepšímu životu jako takovému. V tomto je neúprosná pravidelnost – disciplína, ale na druhou stranu to zabere jen trochu času. Dětem je v tomto potřeba pomáhat. Za mě stojí za to si vyhledat informace o kompenzačních cvičeních, naučit se je se správným dýcháním.
Úkoly:
Nebudeme z toho zkoušet na známky a nikoho nepošleme domů, když to umět nebude. Badminton nedělte kvůli nám, ale kvůli sobě a takový by měl být i váš přístup k těmto věcem – úkolům.
1/ všichni budou pracovat na pohybu do všech 6ti roků se zaměřením daleko lepšího zvládnutí zadního BR rohu s přeskokem.
2/ aktivace a první krok max. rychlost s nastavením rakety
3/ práce s raketou co nejvíce – každý posun se počítá a umožní vám toho více kvalitně ji odehrát
4/ dribling – zvládnout v bezchybnosti základní driblingy – příklad forhed 2x nízký 1x vysoký, to samé bekhend, to samé ale opačně dva vysoké a jeden nízký, jeden vysoký – jeden nízký, driblig s sednutím na zem / lehnutím – odehráním 3-4 úderů a zpět do stoje (ukazoval vám to Mirek), různé triky – za zády, mezi nahomi, obtočit raketu okolo těla atd .
5/ práce se švihadlem = taková základní baterie / aby ta příprava dávala smysl, je třeba se to naučit = udělat něco na víc doma.
Baterie:
a/ snožmo s meziskokem s otáčením dopředu (20 sekund práce, 15 pauza celkem 3x = celé bez chyby)
b/ snožmo bez meziskoku s otáčením dopředu (15 sekund práce, 15 pauza celkem 3x = celé bez chyby)
c/ po levé noze s meziskokem s otáčením dopředu (20 sekund práce, 15 pauza celkem 3x = celé bez chyby)
d/ po pravé noze s meziskokem s otáčením dopředu (20 sekund práce, 15 pauza celkem 3x = celé bez chyby)
e/ po levé noze bez meziskoku s otáčením dopředu (10 sekund práce, 15 pauza celkem 3x = celé bez chyby)
f/ po pravé noze bez meziskoku s otáčením dopředu (10 sekund práce, 15 pauza celkem 3x = celé bez chyby)
g/ snožmo co nejrychleji s otáčením dopředu (15 sekund práce, 15 pauza celkem 3x = celé bez chyby)
h/ běh na místě co nejrychleji s otáčením dopředu (10 sekund práce, 15 pauza celkem 3x = celé bez chyby)
= to celé i s otáčením opačně kromě g a h
= důležitá je bezchybnost a poté zvyšování intenzita

Tento projekt je spolufinancován Jihočeským krajem